Česky English Deutsch Polski
Drobečková navigace

Úvod > Blog > Falešná skořice? Nenechte se napálit

Falešná skořice? Nenechte se napálitDatum konání:
18.5.2018

skořice srovnání.jpg

Na skořici dnes narazíte snad na každém kroku. Zvláště, máte-li mlsný jazýček. Dokáže osvěžit, má příjemnou vůni a nasládlou chuť. Proto se hojně využívá nejen v potravinářství, ale například i při výrobě likérů a parfémů. Nejčastěji se setkáte se skořicovým práškem, výjimkou ale nejsou ani skořicové tyčinky.

V Pražské čokoládě skořici milujeme a do skořicového prášku balíme například naše vynikající mandle v čokoládě.

 

To pravé pro vaše zdraví

Často uslyšíte, že skořice má blahodárné účinky na lidské zdraví. Jako lék se používala už před mnoha tisíci lety. První zmínky o ní pocházejí dokonce ze starého Egypta, kdy platila za velmi vzácné koření a patřila mezi komodity, jimiž coby darem nepohrdli ani faraoni, ani starověcí králové.

Skořice obsahuje látku cinnamaldehyd, která jí dodává její charakteristickou vůni a chuť. Právě tato látka stojí za většinou blahodárných účinků tohoto koření na naše zdraví. Jejich výčet je obdivuhodný: pomáhá krevnímu oběhu, snižuje krevní tlak, zlepšuje trávení, zevně se dokonce používá proti revmatismu. Látky obsažené ve skořici jsou navíc jedněmi z nejúčinnějších antioxidantů s antibiotickými a dezinfekčními účinky – v tomto ohledu skořice porazila dokonce oregano i česnek!

 

 

Není skořice jako skořice

Ne všechny druhy skořice však působí stejně. Skořice cassia, která pochází ze skořicovníku čínského (Cinnamomum cassia) a běžně se coby levnější náhražka dováží do našich obchodů,  například obsahuje značné množství kumarinů. Tedy látek, které mohou mít ve větším množství škodlivé účinky a způsobovat bolesti hlavy, závrati, spavost, krvácení a další obtíže. Jen pro porovnání: tato „falešná“ skořice obsahuje až 1 000× více kumarinů než skořice cejlonská.

Naproti tomu cejlonská (tedy pravá) skořice, pocházející ze skořicovníku cejlonského (Cinnamomum zeylonicum či Cinnamomum verum), je mnohem zdravější. Obsahuje mnohem méně nebezpečných kumarinů než skořice druhu Cassia, je sladší a má jemnější chuť. Je tou skořicí, po které byste se měli v obchodech pídit.

 

Jak je od sebe poznáte?

V běžných prodejnách bohužel většinou narazíte právě na skořici druhu cassia (pocházející z Číny, Indie či Vietnamu). Je tmavší, tyčinky jsou tvrdé a duté, má ostrou až štiplavou chuť. Pokud je namletá, může být dost těžké ji rozpoznat.

Cejlonskou (pravou) skořici poznáte nejlépe před rozemletím. Její tyčinky mají více vrstev, jsou světlejší, křehčí, na průsvitu připomínají sbalený doutník, nikoli dutou rourku. Jednou z variant, jak se nenechat napálit, je tedy zakoupit přímo celé tyčinky a ty pak namlít.

 

Vy si zasloužíte to nejlepší

Pražská čokoláda vychází při výrobě svých cukrovinek z jasně deklarovaných hodnot: poctivost, autentická chuť, co nejlepší péče o zákazníky. Proto výběru surovin a jejich dopadům na zdraví věnujeme mimořádnou pozornost. Můžete tedy hádat, jakou skořici při výrobě používáme. Ti z vás, kteří nás dobře znají, určitě nebudou na pochybách. Naši zákazníci si totiž zaslouží to nejlepší! 

 

Skořice:

✓ pomáhá krevnímu oběhu

✓snižuje krevní tlak

✓ zmírňuje krvácení z nosu

✓ zmírňuje silnou menstruaci

✓ zlepšuje trávení

✓ uklidňuje průjmy, nadýmání, koliky

✓ podporuje chuť k jídlu

✓ působí jako antioxidant

✓ má dezinfekční a antibiotické účinky

✓ může pomoci při nachlazení, kašli a chřipce

✓ při zevním použití může pomoci při revmatismu

 

Naše mandle v čokoládě obalené skořicí můžete koupit například zde.