Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Blog 2 > Blog > Benefity čokolády

Benefity čokoládyBenefity čokolády

 Mlsání kvalitní čokolády potěší nejen vaše chuťové buňky, ale podle vědeckých výzkumů navíc pozitivně působí na vaše zdraví!

A tak dříve, než se pustíte do čtení tohoto článku, rozbalte si tabulku čokolády, kterou schováváte na horší časy, a s pocitem, že děláte něco zdraví prospěšného, se do ní pusťte.

 

Chrání mysl

Bylo zjištěno, že denní příjem čokolády v malém množství může působit jako prevence proti Alzheimerově chorobě.

Neuvěřitelná síla antioxidantů v tmavé čokoládě, zejména flavonoidů, chrání mozek před stresem a stárnutím a také může účinně působit v prevenci chorob majících původ v oxidačním poškození biologických struktur, například u aterosklerózy

 

Redukuje stres

Čokoláda pomáhá snižovat stres, a navíc může zmírnit úzkost. Během jedné studie, kdy úzkostliví lidé, kteří jedli 40 gramů čokolády, přibližně pět kostiček denně po dobu dvou týdnů, zaznamenali nižší hladiny stresového hormonu kortizolu než před zákrokem. No není to kouzlo? Ukázalo se, že čokoláda obsahuje několik sloučenin, které zvyšují hladinu anandamidu. Tuto látku mozek vyrábí, aby zajistil pocit blaha. Díky konzumaci čokolády tak pro mozek budete mít dostatečnou zásobu látek, které k vytvoření pocitu blaženosti potřebuje.

 

Pomáhá s produkcí endorfinů

Čokoláda obsahuje fenylethylamin (PEA). To je stejná chemikálie, jakou vytváří váš mozek, když máte pocit, že se zamilujete. PEA povzbuzuje váš mozek, aby uvolnil endorfiny.

Endorfiny hrají klíčovou roli v prevenci deprese a dalších duševních poruch.

Jako milovník čokolády bych také dodala, že některé druhy čokolády mohou být dobré pro duši. Jedná se o čokoládu, pro kterou jsou suroviny pěstovány šetrně zemědělci, kteří jsou řádně odměněni za svou práci. Taková čokoláda je dělána s láskou, a tak bude chutnat vám, vaší duši i srdci.

 

Může snížit komplikace v těhotenství

Jedna z komplikací těhotenství je známa jako preeklampsie, při níž může krevní tlak dosahovat do vysokých hodnot. Vědci zjistili, že jedna z chemických látek v tmavé čokoládě, teobromin, může stimulovat srdce a pomáhat dilataci tepen. Když těhotné ženy dostávaly vyšší dávky čokolády, pravděbodobnost vzniku této komplikace byla o 40 % nižší.

 

Pozitivní vliv na krevní oběh

Flavanoly v kakau mohou pomoci snížit krevní tlak a zlepšit krevní oběh do srdce a mozku. Stimulují produkci oxidu dusnatého, který pomáhá uvolnit cévy a snížit krevní tlak. Předcházejí tak ucpávání tepen tukovitými látkami a regulují množství kyseliny dusičné v krevním oběhu.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů