Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Blog 2 > O čokoládě > Historie čokolády

Historie čokolády 

Původně se divoký kakaovník vyskytoval před 4000 let v povodí řek Amazonka a Orinoko. Jako první jej začaly pěstovat kmeny Olméků a Mayů. Ti z jeho plodů připravili první horkou čokoládu, kterou nazývali "xocolatl", v překladu hořká voda. Jednalo se o velmi hořký a pěnivý nápoj, jehož hlavní surovinou byly rozdrcené kakaové boby, chilli, jasmín a vanilka. Pití horké čokolády bylo součástí nejrůznějších rituálů a byl považován za nápoj bohů. Navíc se mu přisuzovaly afrodisiakální účinky a poslední aztécký vládce Montezuma, který byl denně schopen vypít až čtyřicet šálků hořkého nápoje, jej považoval za zdroj duchovní energie.

Kakaové boby však nesloužili jen jako potravina, ale dříve byly používány jako platidlo. Od 7. do 16. století jste si za 1 kakaový bob mohli koupit velké rajče, za 3 boby rybu, 10 bobů zajíce a za 100 kakaových bobů jste si mohli pořídit krůtu či otroka, kteří měli tehdy stejnou hodnotu. 

 Kakaový bob

Kakaové boby v Evropě

Do Evropy přivezl kakaové boby jako první Kryštof Columbus, avšak nikdo jim nevěnoval pozornost, neboť se velmi podobaly španělským mandlím, a pro jejich hořkou chuť Evropany nikterak neoslovily. S úspěchem se na našem kontinentě setkaly až v okamžiku, kdy je společně s nástroji na výrobu horké čokolády, přivezl do Evropy Hernán Cortéz. Španělští mniši obohatili tradiční recept o med, díky němuž získal aztécký nápoj chuť, která se brzy stala u Evropanů velmi oblíbenou. Až do poloviny 17. století bylo Španělsko monopolem na výrobu horké čokolády.

Poté, co se španělská infantka Anna Rakouská provdala za Ludvíka XIII., rozšířila se horká čokoláda do Francie a posléze i do dalších částí Evropy. O tom, že se jednalo o velmi ceněný nápoj svědčí mimo jiné i fakt, že jej Ludvík XIV. dostal od Marie Terezie jako svatební dar. 

Až do první poloviny 19. století si na čokoládě mohla pochutnat více méně jen šlechta a vyšší třída. Zlom nastal v okamžiku, kdy roku 1827 Conrad van Houten z Holandska sestrojil lis, který dokázal oddělit kakaové máslo od kakaového prášku. Díky tomu se proces výroby čokolády urychlil, a stala se tak dostupnou i nižším vrstvám společnosti.