Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Blog 2 > O čokoládě > Kakaové boby

Kakaové boby 

Kakaové boby

 Kakaové boby, základní surovina pro výrobu čokolády, jsou semena, která se nacházejí uvnitř plodu až 8 metrů vysokého stromu kakaovníku. Ten se nejčastěji vyskytuje v horkém a vlhkém pásmu v nadmořské výšce 500 metrů.

Plody ve tvaru ragbyového míče vyrůstají přímo z kmene a větví, a sklízejí se 2x za rok, vždy na počátku a na konci období dešťů, kdy je domorodci ze stromu pomocí mačet odseknou, poté otevřou, zakryjí listy banánovníku a nechají je kvasit. 

 

Chuť kakaových bobů závisí na odrůdě a také na místě výskytu. Třemi základními odrůdami jsou:

  • Criollo
  • Forastero
  • Trinitario

Criollo se nejčastěji vyskytuje ve Střední Americe, a vzhledem k tomu, že je tato odrůda poměrně náročná na pěstování, jedná se o jedny z nejdražších kakaových bobů. Její chuť se vyznačuje ovocnými a kořeněnými tóny. 

Forastero je na rozdíl od Criolla velmi odolnou odrůdou. Tvoří zhruba 80% světové produkce, její chuť je výrazně hořká. 

Odrůda Trinitario vznikla zkřížením Criolla s Forasterem a od obou si odnesla jen ty nejlepší vlastnosti. Kakaové boby Trinitario mají vyváženou chuť a jsou velmi odolné vůči chorobám. 

Samotnou chuť jednotlivých odrůd však ovlivňuje i místo výskytu. Kakaové boby z Ekvádoru se vyznačují nádechem tropického ovoce, boby z Dominikánské republiky chutnají po kávě.

Mezi největší producenty kakaa patří Pobřeží Slonoviny, Indonésie, Ghana, Brazílie, Kamerun a Ekvádor.